Головна > Все новости > Що ми знаємо про альтернативні ліки | UBR.ua

Що ми знаємо про альтернативні ліки | UBR.ua

Попит на ліки в поточному столітті значно збільшився. Ми купуємо ліки за призначенням лікаря, за рекомендацією друзів та знайомих. Застудилися – йдемо в аптеку, отримали опік або забили ногу, захворіла спина, щоб не сталося, ми йдемо в аптеку. Трапляються випадки, коли йдемо в аптеку, навіть коли цілком здорові, для превентивних заходів. На ліки витрачається багато грошей. А чи потрібно витрачати стільки багато грошей?

Ми зараз не обговорюємо доцільність купівлі ліків, ми розглядаємо можливість суттєво скоротити витрати пов’язані з купівлею лікарських препаратів не на шкоду якості ліків, що купуються.

Завжди існує питання, яке ми собі ставимо: Як нам заощадити? Питання абсолютно правильне, адже його ставлять не лише малозабезпечені люди, а люди, які мають досить великі доходи. Тому що для малозабезпечених людей це питання виживання, а для “багатих” людей питання збереження своїх доходів.

Намагаючись відповісти на це питання, ми завжди ведемо пошук альтернативних рішень. І вони є. Ще у 2009 році було випущено довідник еквівалентності лікарських засобів Rx index, завдяки якому згодом було створено електронний варіант довідника еквівалентності лікарських засобів  rx.ua, який дає можливість використати його більшості людей.

Цей довідник є обов’язковою настільною книгою будь-якого професіонала в галузі медицини та фармації. Довідник містить інформацію про лікарські препарати з доведеною ефективністю. Чому цей довідник став таким популярним серед лікарів і фармацевтів, і чим він може бути корисним звичайним людям.

Сучасні методи лікування захворювань характеризується системністю і мають на увазі проведення ефективної, безпечної та комплексної терапії, яка в обов’язковому порядку включає використання лікарських препаратів.

Відповідно до Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) раціональна фармакотерапія передбачає таке застосування препаратів, при якому пацієнт отримує якісні лікарські засоби, що відповідають умовам клінічної ситуації, у необхідній дозі та з найменшими витратами для пацієнта та держави.

У зв’язку з цим лікар та пацієнт у рамках створення спільної тактики та стратегії лікування щодня стикаються з проблемою вибору не лише ефективного та безпечного, а й економічно вигідного лікарського засобу з існуючого арсеналу медикаментів. Процедура вибору лікарського препарату для конкретного пацієнта здійснюється відповідно до складного алгоритму, що ґрунтується на ієрархії факторів: клінічних, економічних, етичних, психологічних, соціальних та ін.

Український ринок ліків має свій особливий характер. На ринку найбільше переважає наявність не оригінальних ліків, а відомих ліків, які приховані за різними торговими назвами, такі препарати називають генериками. В середньому на один оригінальний лікарський препарат зареєстровано близько 5 генериків.

Наприклад таких препаратів групи нестероїдних протизапальних засобів зареєстровано 742, з яких оригінальними виявилися лише 9,7%, тобто 72 препарати в різних лікарських формах. А кількість комбінованих лікарських засобів, які містять диклофенак натрію, досягло 70, з яких 65 є генеричними копіями. З 44 зареєстрованих препаратів мелоксикаму як активну субстанцію лише 3 були оригінальними.

Як бачимо, альтернатив багато. Тепер питання стоїть, як правильно вибрати потрібну альтернативу не на шкоду якості та можливостям ліків. У цьому допоможе електронний довідник еквівалентності лікарських засобів rx.ua. 

Що ми знаємо про альтернативні ліки - фото 1

Яка мета довідника

Основною метою при створенні довідника було надати всім нужденним (лікарям, фармацевтам та звичайним людям) компактну і водночас достатню інформацію для раціонального застосування лікарських засобів. Для лікарів полегшення та надання можливості правильно підібрати лікарські препарати та виписати рецепти. Для фармацевтів коректно підібрати потрібні альтернативні ліки за відсутності ліків із рецепта пацієнта в аптеці. Ну а для нас з вами з’явилася та сама можливість підібрати ліки таким чином, щоб не тільки заощадити, але й отримати можливість пройти правильний курс лікування.

Як довідник працює

У даному електронному виданні представлені основи лікарської рецептури, правила прописування, наведено приклади виписування рецептів найбільш поширених лікарських форм. Для зручності роботи з рецептами діюча речовина прописана латинською мовою. Також розробниками було внесено низку додаткових відомостей про реєстрацію, спосіб відпустки, а також еквівалентність лікарських засобів.

Довідник систематизований за анатомо-терапевтичною та хімічною класифікацією ATC (Anatomical Therapeutic Chemical). Він містить 14 основних розділів відповідно до анатомічних груп АТС. Ключовим елементом видання є діюча речовина (комбінація речовин) з інформацією про основні показання, протипоказання, спосіб застосування та дози. Усі назви діючих речовин подані згідно з системою міжнародних непатентованих назв для фармацевтичних субстанцій – International Nonproprietary Names (INN) Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Крім загальних відомостей про препарати у Довіднику за допомогою встановлених кодів та літер надано інформацію про взаємозамінність препаратів. Довідник еквівалентності лікарських засобів інформує про наявність або відсутність терапевтичної еквівалентності оригінального препарату та генерика та допоможе виписати лікареві той чи інший препарат, ґрунтуючись на фармакокінетичних та фармакоекономічних підставах відповідно до стандарту лікувально-діагностичного процесу. Видання побудоване так, щоб користувач міг швидко знайти необхідну інформацію в алфавітному переліку або таблицях.

Що нам дає Rx index

Як ми вже зрозуміли для лікарів та фармацевтів дуже важливо мати джерела достовірної інформації про лікарські засоби, у тому числі про те, який препарат є оригінальним, який генерик є якісним, а якою не може бути альтернативою інноваційному препарату або якіснішому генерику. Завдяки довіднику Rx index в Україні інформація про взаємозамінність лікарських засобів стала доступною, що дозволяє зробити адекватний вибір препаратів.

Цей довідник дозволяє фахівцеві уникнути випадкового вибору лікарського засобу. Не залежати від варіантів вибору, запропонованих у межах проведення рекламних кампаній чи рамках прийнятих адміністративних рішень.

Поява у фахівців систематизованої та постійно оновлюючої інформації про альтернативні лікарські засоби дозволила значно підвищити якість лікування та сприяла збільшенню безпеки фармакотерапії. Про якість генериків тепер знають не лише фахівці, а й кінцеві споживачі – пацієнти. Це підвищило комплаентність, додало пацієнтові впевненості у позитивному прогнозі лікування.

Таким чином, класифікація лікарських засобів на основі їх еквівалентності – це важлива інформація щодо взаємозамінності лікарських засобів. І, відповідно, можливість заощадити на купівлі лікарських препаратів без шкоди своєму здоров’ю.