Головна > Все новости > 20 тисяч дерев без Київзеленбуду: що саджають, і як готуються до Нового року кияни

20 тисяч дерев без Київзеленбуду: що саджають, і як готуються до Нового року кияни

У Києві триває потужна кампанія з осінньої посадки дерев. Крім «Київзеленбуду», містяни забрали у Центру альтернативного озеленення безкоштовні 20 тисяч саджанців та сіянців.

– Ми роздавали сосну звичайну, граб, модрину європейську, дуб звичайний, липу, –говорить засновник громадської організації Центр альтернативного озеленення Києва Роман Любека– Кожному ентузіасту, який заздалегідь зареєструвався на акцію безкоштовного розповсюдження дерев. Видавали по 20 одиниць рослин. Але попередньо з’ясовували, чи буде людина доглядати, а головне  влітку поливати 2 рази на тиждень ці саджанці. Тільки після отримання інструкцій з висадки й запевняння, що поливатимуть, ми видавали рослини.

Саме з цього розсадника «Воропаїв» кияни вибрали всі саджанці платанів, які були дуже популярними в нинішньому посадковому сезоні, а також катальпи. А основну масу дерев для безоплатної роздачі ми завозили з лісгоспів Львівської, Івано-Франківської, Сумської області. Для бажаючих купити платани, ми майже спустошили розсадники Одещини.

Скоро Новий рік, і у супермаркетах та ринках вже продають синтетичні ялини. Купити таку ялинку у домівку те саме, що занести пластмасові квіти на кладовище. Якщо про штучні квіти і прикрашання ними могил майже всі кияни зрозуміли, що це погано й дуже шкодить довкіллю через засмічення поліетиленовим непотребом, то боротьба з пластмасовими ялинками тільки починається.  

– Штучні новорічні дерева всі виробляються з дуже шкідливих полімерів, на це працює потужна хімічна індустрія на Далекому Сході, – говорить Роман Любека.– Купуючи такий виріб, ми стимулюємо гігантського іноземного забруднювача атмосфери. Потім ми заносимо штучну ялину у тепле приміщення й вона починає виділяти не тільки неприємний запах, але й шкідливі хімічні речовини без запаху. А через кілька років вся ця гора пластику йде на смітник. Це ще одне забруднення навколишнього середовища.

Переваги живих ялинок і сосон у тому, що вони спеціально вирощуються для продажу у лісгоспах, або заготовлюються під час планового прорідження лісу. Всі дерева марковані. Вони при зростанні дають кисень, поглинають вуглець, у наших помешкання дарять нам корисні фітонциди, а потім «Київзеленбуд» виготовляє з них щепу, для мульчування лунок дерев. Ще краще купувати зелені красуні з корінням у контейнерах. Після того, як вони 1 – 1,5 тижні прикрашатимуть вашу оселю, їх можна висадити у ґрунт.

Як це зробити?

– По-перше, треба не перетримувати їх у кімнатах. Не більше 1,5 тижні, але щоб вологість ґрунту у контейнері була постійно 60 – 70 відсотків. Хвою потрібно постійно обприскувати водою. Хвойні довго не витримують сухих приміщень. В ідеалі після свят ялинки чи сосни варто було б одразу висадити на постійне місце. Якщо цього не дозволяють морози, то винесіть деревця в холодне місце. Потім, як з’явиться можливість, висаджуйте їх, якщо це навіть буде кінець січня або лютий.

Наразі ми проводимо на своєму сайті дослідження попиту на новорічні дерева у контейнерах. Поки що вподобання містян виглядають так. Опитування продовжується.

Якщо на нашу пропозицію кияни відгукнуться, ми доставимо партію хвойних у контейнерах. Тому реєструйтеся на сайті Центру. 

Нині продовжується сезон висадки саме хвойних порід дерев. Містяни ще багато замовляють різних дерев?

– Так. У суботу ми завозили великі ялини на подвір’я столичних ОСББ, які біля новобудов створюють власним коштом собі сквери. Замовлень ще вистачає. І розсадники з різновидами хвойних – від туй до сосон веймутових, чорних, ялин канадських Conica дуже багато. За даними ООН, аби вберегти планету від викидів вуглецю й глобального потепління людству потрібно за кілька років висадити понад мільярд нових дерев. Тож впрягаймося! 

Фото, відео Марії Лисенко

Джерело